Szkolny Klub Mediatora

Pragniemy poinformować, że w listopadzie 2016r. w naszej szkole powstał Szkolny Klub Mediatora. Naszym główny celem jest pomoc w rozwiązywaniu konfliktów rówieśniczych uczniów naszej szkoły. 

Dlaczego warto rozwiązywać nieporozumienia i spory na drodze mediacji?

 • Ponieważ mediacje pomagają lepiej zrozumieć siebie nawzajem (swoje racje i intencje dotyczące sporu, emocje jakie mu towarzyszą).
 • Mediacje pomagają naprawić relacje przynajmniej do tego stopnia, że strony przestają ranić się wzajemnie.
 • Często zdarza się tak, że konflikt jest już tak zaogniony, że wydaje się, że nie ma już z niego wyjścia a obie strony czują się bardzo skrzywdzone. Mediacje pomagają zrozumieć też, że czasami i my sprawiamy przykrość  innym a co za tym idzie powinniśmy wziąć odpowiedzialność za nasze czyny i po prostu przeprosić.
 • Dzięki mediacjom obie strony zawierają umowę w której  mogą zapisać wszelkie wspólne ustalenia dotyczące rozwiązania sporu.

Mediacje pomagają przede wszystkim zakończyć konflikt.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu sporu możesz do nas napisać pod adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Serdecznie zapraszamy: Wikoria Klochowicz, Natalia Łepecka, Kasia Zaręba, Gabrysia Antolak, Wiktoria Sowa, Hania Wiązowska, Kuba Węgrzecki

„Masz prawo do mediacji”

W dniach od 17 października do 22 października br. obchodzony będzie w całej Polsce Tydzień Mediacji. Czym zatem jest mediacja? Zacznijmy od tego, że mediacja to ugodowe, satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie konfliktu poprzez bezstronną pomoc osoby trzeciej - mediatora. Jest to proces dobrowolny, którego celem nie jest znalezienie winnego tylko ugoda i znalezienie porozumienia. Jakie są korzyści mediacji? Otóż są one następujące:

 • Rozwiązanie konfliktu jest atrakcyjnym sposobem dla jej uczestników, ponieważ dzięki niej mogą dostosować wynik mediacji zgodnie ze swoimi potrzebami oraz możliwościami.
 • Nie polega to na znalezieniu winowajcy, lecz na tym aby każdy z jej uczestników mógł zrozumieć swoje błędy. Mediacja skupia się bezpośrednio na problemie i na tym jak go rozwiązać.
 • Jest to sposób do poprawienia kontaktów międzyludzkich, np. z bliskimi, przyjaciółmi itp. Dzięki temu osoby skonfliktowane mogą pogodzić się bądź też poprawić swoje relacje.

Mediator pomaga zrozumieć konflikt, w czym dana osoba popełniła swój błąd i jak może go naprawić. Warto by było wspomnieć kim jest mediator - to osoba bezstronna, poufna, czyli taka która umie dochowywać dyskrecji. Pomaga rozwiązać konflikt poprzez zadawanie pytań, na których podstawie uczestnicy mediacji sami próbują dojść do porozumienia.

Kto może zostać mediatorem? A więc mediatorem może zostać każda osoba,  która umie dochować tajemnicy oraz jest bezstronna. Ważne jest to, aby mediator nie pokazywał swoich odczuć i emocji, nie wybuchał gniewem i nie oceniał żadnej ze stron. Cenną cechą jest również elastyczność zachowania, umiejętność analizy i słuchania oraz wiarygodność.

Mediacja posiada swoje zasady:

 • dobrowolność obu stron – każda ze stron musi wyrazić zgodę na udział w mediacji,
 • poufność -  to o czym rozmawia mediator ze stronami konfliktu oraz teść ugody zachowywane są w tajemnicy,
 • akceptacja mediatora i jego sposobu mediacji – obie strony muszą wyrazić zgodę na udział konkretnego mediatora,
 • bezstronność – mediator jest osobą neutralną w czasie całej mediacji nie może opowiadać się za żadną ze stron, czuwa aby zachowana była równowaga i żadna ze stron nie zdominowała rozmowy,
 • szacunek względem siebie.

Mediacje są sposobem rozwiązywania sporów kierowanym nie tylko do dorosłych. Młodzież może skorzystać z pomocy mediatorów rówieśniczych.  W naszej szkole chcemy zorganizować Szkolny Klub Mediatora. Jeśli czujecie, że nadajecie się na mediatora zapraszamy. Osoby chętne mogą zgłaszać się w tej sprawie do pedagoga i psychologa.

Opracowanie: Hanna Wiązowska i Wiktoria Sowa.