„Gaming Day” w American Corner

Dnia 16 maja grupa uczniów z naszego gimnazjum – uczestników zajęć dodatkowych „Ameryka bez tajemnic”- została zaproszona do American Corner na wydarzenie „Gaming Day”. Jako gracze gry planszowej „Ticket to Ride” („Wsiąść do pociągu”) uczniowie mieli możliwość kreowania swojej kolejowej podróży po Stanach Zjednoczonych, decydując się na wybór drogi. Trasy budowane były z wagoników na planszy – mapie USA. Oprócz ćwiczenia komunikacji w języku angielskim, uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami strategicznego i taktycznego myślenia w celu korzystnego zrealizowania swoich planów. Jednocześnie udział w wydarzeniu był okazją do ćwiczeń z mapą USA – poznawania nowych miejsc i ich położenia geograficznego. Gracze doskonale się bawili, a zwycięzcy  gry zostali nagrodzeni przez organizatorki wydarzenia drobnymi upominkami.

Z wizytą w American Corner

Dnia 25 stycznia 2016 roku grupa uczniów z naszego gimnazjum – uczestnicy zajęć dodatkowych „Ameryka bez tajemnic” – została zaproszona na wykład do Amerykańskiego Centrum Kultury i Informacji. Tematyka spotkania dotyczyła początków rozwoju ośrodka amerykańskiej kinematografii – Hollywood. Wykład został przeprowadzony przez p. Kamila Kubickiego – Doktora Nauk Humanistycznych i pasjonata kultury amerykańskiej. Prowadzący w bardzo ciekawy sposób opowiedział o szczegółach związanych z powstaniem pierwszych wytwórni filmowych, a zwłaszcza wytwórni Warner Bros, podkreślając udział Amerykanów polskiego pochodzenia w ich tworzeniu. Po wykładzie uczniowie wzięli udział w quizie, udzielając odpowiedzi na pytania nawiązujące do treści prezentacji. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

„Ameryka bez tajemnic” – co u nas słychać?

W roku szkolnym 2015/2016 do miłośników kultury amerykańskiej dołączyli uczniowie klas pierwszych. W ramach zajęć dodatkowych poznają oni fakty i symbole USA, uczestniczą w lekcjach okolicznościowych, na przykład „Halloween”, „Święto Dziękczynienia”, „Christmas”, „New Year’s Eve”, „Black Friday”. Drugą grupę uczestników zajęć dodatkowych stanowią trzecioklasiści, którzy wytrwale już trzeci rok „odkrywają tajemnice” Ameryki Północnej.  We wrześniu rozpoczęliśmy wspólną „podróż” po Stanach Zjednoczonych. Zwiedzamy najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym, kulturowymi historycznym miejsca. Przemierzamy USA wzdłuż i wszerz. Zabawiliśmy już na wyspach Hawajskich, gdzie pobyt uprzyjemniała nam znana hawajska piosenka „Aloha oe”. Dotarliśmy do dalekiej Alaski, poznając specyfiką tego stanu i nucąc piosenkę „Alaska the Last Frontier”. Zatrzymaliśmy się w stanie South Dakota, gdzie zwiedziliśmy dwa charakterystyczne i urokliwe miejsca głęboko związane z historią USA – Pomnik Mount  Rushmore  i  Pomnik Szalonego Konia (Crazy Horse Memorial).

Jeśli chcesz dołączyć do nas – zapraszamy! Odkrywaj Amerykę razem z nami!

Join the tour around the USA!

Inspirujące spotkanie z artystą.

Luty to w USA miesiąc historii Afro-Amerykanów. W obchody włączyliśmy się i my. W ramach Miesiąca Czarnej Historii wzięliśmy udział w wykładzie zatytułowanym: “The U.S. Civil Rights Movement Through the Performing and Visual Arts“. Wykład poprowadził amerykański artysta, producent i kompozytor – Robert Bond. Mieliśmy okazję poznać genezę muzyki amerykańskiej począwszy od reggae poprzez ragtime,swing az do rock music.Wykład w języku angielskim uzupełniony fragmentami utworów muzycznych i solo na perkusji samego Roberta Bonda był bardzo ciekawym doświadczeniem.

Spotkanie odbyło się we wtorek 24 lutego o godz. 10.00 w ŁAŹNI – instytucji macierzystej naszego American Corner Radom.

Rober Bond – amerykański producent, kompozytor, wykładowca akademicki, perkusista. Mieszka w Nashville i w Warszawie. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Indianie, gdzie studiował muzykę klasyczną i  jazz. Koncertował na całym świecie, m.in. w Barcelonie, Londynie, Brukseli, Milanie, Berlinie, Nowym Jorku (Carnegie Hall), itd. Przez lata współpracował z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. Twórca platformy edukacyjnej dla młodych artystów The Total Artist Concept – gdzie muzycy mogą dowiedzieć się jak przejść przez cały proces produkcyjny płyty czy jak zdobywać fundusze na działalność artystyczną.

Dzień amerykański 2014

W dniu 15 kwietnia nauczyciele języka angielskiego zorganizowali w PG nr 22 w Radomiu Dzień Kultury Amerykańskiej.

Nasza szkoła zamieniła się na jeden dzień w miejsce, gdzie można było spotkać sławne amerykańskie postaci historyczne, gwiazdy Hollywood i muzyki rozrywkowej. 

A wszystko to za sprawą pomysłowości uczniów, którzy z okazji Dnia Amerykańskiego wzięli udział w zabawie i konkursie na najciekawsze przebranie. Okazało się, że Michael Jackson, Elvis Presley i Marylin Monroe są wciąż żywi.

Podczas przerw towarzyszyła nam muzyka amerykańska i można było skosztować potraw amerykańskich przygotowanych przez młodzież pod czujnym okiem pani Justyny ze szkolnej świetlicy : ciasto brownie ,szarlotkę ,tosty z masłem orzechowym czy też świeżo przyrządzony popcorn..

Można było także sprawdzić swoja wiedzę na temat USA biorąc udział w quizie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ocenami celującymi i bardzo dobrymi z języka angielskiego.

Koneserzy sportu z kolei mieli prawdziwą ucztę ,bowiem do  naszej szkoły  zawitała drużyna futbolu amerykańskiego - Green Ducks. Poznaliśmy zasady gry, obejrzeliśmy podstawowe elementy treningu, a ochotnicy mogli wziąć udział w pokazach sprawnościowych.

Najważniejszym wydarzeniem dnia był specjalnie z tej okazji przygotowany apel. Naszymi gośćmi były panie Karolina Adamczyk i Urszula Malmon z American Corner w Radomiu oraz Donna Faria z Nowego Yorku , która rozpoczęła uroczystość.

Mogliśmy usłyszeć słynne standardy jazzowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły,obejrzeć prezentację multimedialną „The most interesting places in the USA” oraz przyłączyć się do „cowboy dance” w wykonaniu uczennic z  kl IIe.

Podsumowaniem Dnia Amerykańskiego była prelekcja na temat American English, którą poprowadziły panie Urszula Malmon i Donna Faria.

Dzień Amerykański , zorganizowany w naszej szkole po raz pierwszy , okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem i zainspirował nas do nowych pomysłów w kolejnych latach.

Organizatorki: Teresa Bojarska, Iwona Bednarczyk

Startujemy…….

Nasza pierwsza wizyta w Amerykańskim Centum Kultury i Informacji American Corner Radom miała miejsce w październiku 2013r. Mieliśmy okazję zapoznać się z zasobami bibliotecznymi (w tym biblioteczną bazą danych online/Biblioteką Kongresu) oraz wysłuchać informacji na temat działalności placówki.Z nieukrywanym zainteresowaniem przeglądaliśmy katalogi oraz pozycje książkowe związane z kulturą,sztuką,geografią,historią USA. Pani Urszula Malmon udzielała nam wszelkich informacji niezbędnych do późniejszego samodzielnego korzystania z zasobów bibliotecznych.A co więcej-informacje te były przekazywane w języku angielskim,co utwierdziło nas w przekonaniu ,że warto uczyć się języków obcych.

Wszyscy uzyskaliśmy karty biblioteczne, z których z pewnością będziemy regularnie korzystać.