Osiągnięcia Blok Polonistyczny

XI Regionalny Konkurs Ortograficzny

Laureatem XI Regionalnego Konkursu Ortograficznego został uczeń klasy III F Marek Składowski

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunem była Pani Joanna Gwóźdź

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Godzina myśli"

6 kwietnia 2016 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Godzina myśli"

II miejsce zdobył : Kacper Wołek, uczeń klasy III F

wyróżnienie : Aleksandra Dąbrowa , uczennica klasy III F.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunem była Pani Joanna Gwóźdź

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Godzina myśli"

Wyróżnienie w Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Godzina myśli"otrzymał 

Bartłomiej Bąk, uczeń klasy III F.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunem była Pani Joanna Gwóźdź

Zwyciężczynie XXIV Konkursu Dziennikarskiego

24 maja uczennice naszej szkoły - Anna Karaś z kl. III E (pod opieką p. Wioletty Klonowskiej) oraz Aleksandra Dąbrowa z kl. III F (pod opieką p. Joanny Gwóźdź) wygrały XXIV Międzygimnazjalny Konkurs Dziennikarski.

Ania była niepokonana, zajęła I miejsce jury dorosłego, jury laureatów oraz jury młodego (dziennikarzy gazetki szkolnej PG nr 5). Wszyscy byli zachwyceni jej profesjonalnymi, dziennikarskimi wypowiedziami. W nagrodę została zaproszona do Radia dla Ciebie oraz Telewizji Dami.

Ola jest zdobywczynią II miejsca, jurorzy docenili jej nietuzinkowe podejście do budowania wypowiedzi prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Tu mozna poczytać o naszym sukcesie:

Echo Dnia

RadomNews.pl

Naszym zdolnym, utalentowanym uczennicom bardzo gratulujemy, cieszymy się ich sukcesem i życzymy dalszych dziennikarskich przygód!

 

 

Wizyta w Radio dla Ciebie

XXIV Międzygimnazjalny Konkurs Dziennikarski zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 5 im. J. Malczewskiego  zakończył się szczęśliwie dla Anny Karaś z PG nr 22, zdobywczyni I miejsca oraz dla Mikołaja Firleja z PG nr 5, który otrzymał wyróżnienie. Dzięki redakcji Radia Dla Ciebie laureaci mogli poznać pracę w studio nagrań, uczestniczyli w przekazie informacji lokalnych na żywo i  sami udzielali wywiadu Barbarze Bednarz-reporterce RDC. Udział w nagraniu był ich kolejnym dziennikarskim doświadczeniem i nagrodą w  24. edycji konkursu.
Posłuchaj wywiadu:
http://www.rdc.pl/podcast/radom-i-okolice-sukces-mlodych-radomian/

Pismo szkolne „ Radomska Piątka”
Zdjęcia: A.Michnicka

Ad gentes

KINGA PLEWIŃSKA Z KLASY   II D ZAJĘŁA II MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE DZIEŁO POMOCY „AD GENTES”

Konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji” ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Odbywa się w kategoriach:

a) literacka – (praca w dowolnej formie literackiej, np. wiersz, esej, opowiadanie, list, artykuł prasowy lub wywiad);

b) plastyczna – rysunek, grafika  lub obraz nieprzekraczający formatu A3;

c) muzyczna – utwór muzyczno-wokalny nagrany w formie dźwiękowej lub wizyjnej;

d) charytatywna –  trwające przez rok szkolny inicjatywy i działania uczniów mające na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w akcję zbierania środków finansowych na wyposażenie w meble i zabawki żłobka w Santo Domingo  (Ekwador).

Kinga Plewińska zajęła II miejsce w kategorii literackiej, jej opiekunem była p.Małgorzata Jamrozik. Obecna edycja, piętnasta już, nawiązuje do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Evangelii Kaudium. Temat konkursu brzmiał: „Wszyscy jesteśmy uczniami – misjonarzami”. Poznając trudną sytuację rówieśników na innych kontynentach, uczniowie uczą się cenić posiadane uwarunkowania i możliwości oraz mogą włączać się we współpracę z misjonarzami.

W tym roku w konkursie wzięło udział 400 szkół z całej Polski. Od Szczecina, Gdańska po Zamość, Przemyśl czy niewielkie szkoły na Podkarpaciu. Łącznie w tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 4800 uczniów. W naszej szkole koordynatorem przedsięwzięcia była p.Elżbieta Partyga.

Wręczenie nagród odbyło się 21 kwietnia 2016r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Spotkaniu przewodniczył ks. prałat dr Zbigniew Sobolewski dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Na uroczystość przybyli również m.in. minister edukacji p. Anna Zalewska, p. Adam Kwiatkowski – Sekretarz Stanu - szef Gabinetu Prezydenta RP, ks. biskup Jerzy Mazur. Oprawę muzyczną zapewnili artyści Filharmonii Łódzkiej, a ks. biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa w języku suahili.

Po poczęstunku w Sali Obrazowej Pałacu Prezydenckiego uczestnicy mogli się spotkać z Pierwszą Damą RP – p. Agatą Kornhauser – Dudą, która gratulowała nagrodzonym i niestrudzenie pozowała nie tylko do zdjęć grupowych, ale również do selfie.

Spotkanie to na pewno zapamiętają wszyscy uczestnicy i z pełnym zaangażowaniem wezmą udział w kolejnej edycji konkursu.

Kindze Plewińskiej zaś serdecznie gratulujemy.

II etap XXIV Międzygimnazjalnego Konkursu Dziennikarskiego

Dnia 27 kwietnia 2016r. troje uczniów naszej szkoły – Ania Karaś z kl. III E, Ola Dąbrowa z kl. III F i Kacper Wołek z kl. III F, wzięło udział w II etapie XXIV Międzygimnazjalnego Konkursu Dziennikarskiego, organizowanego przez Publiczne Gimnazjum nr 5 w Radomiu. Godnie prezentowali oni naszą szkołę, pokazując wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Jury zakwalifikowało ich do uroczystego finału, który odbędzie się w maju. Opiekunami uczniów były Pani Joanna Gwóźdź oraz Pani Wioletta Klonowska.

 Aniu, Olu i Kacprze – serdecznie Wam gratulujemy i trzymamy za Was kciuki podczas potyczek finałowych!!!

Jak zlikwidować Ogóreczkę?... – bajeczka z ekologicznym morałem

19 stycznia na świetlicy szkolnej uczniowie koła teatralnego wystawili pierwsze w tym roku szkolnym przedstawienie. Przygotowania z Panią Renatą Szprendałowicz i Panią Wiolettą Klonowską trwały kilka tygodni. Przełamując tremę, ucząc się ról, ćwicząc poszczególne sceny i  słuchając rad reżyserskich, aktorzy świetnie się bawili i integrowali wzajemnie. Efekt końcowy spodobał się wszystkim. Publiczność oglądająca spektakl, przeniosła się w bajkowy świat…

Gratulacje dla Patrycji

Gratulacje!

Serdecznie gratulujemy uczennicy kl. 3C Patrycji Golus uzyskania tytułu laureata w Kuratoryjnym Konkursie Polonistycznym

Cieszymy się, że Twoja pracowitość i pasja polonistyczna zostały nagrodzone wielkim sukcesem.

Rozprawka z hipotezą

17 listopada 2015r. odbył się w naszej szkole etap szkolny Regionalnego Konkursu Ortograficznego. Do zmagań z zawiłościami polskiej ortografii przystąpiło w tym roku 30 uczniów.

Mistrzami Ortografii w naszej szkole zostali:

MARTYNA GRZYWACZ - KL.IIIF

MAREK SKŁADOWSKI - KL.IIIF

JAN KWIECIEŃ - KL.IIF

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.

Oto tekst dyktanda:

Rozprawka z hipotezą

"Oglądanie telewizji- marnotrawstwo czasu czy duchowa superuczta?" Taki, nie najtrudniejszy i błaho brzmiący, ale czasochłonny temat rozprawki, rzuciła ni stąd ni zowąd nasza  polonistka.

I tak wolny weekend dla czternastoipółletniego ucznia gimnazjum okazał się czystą mrzonką. Rad nierad w mżyste sobotnie przedpołudnie czmychnął do pokoju i włączył telewizor, aby dokonać miniprzeglądu kanałów i ostatecznie wyrobić sobie zdanie o ofercie programowej.

Na kanale czwartym przystojniak prowadził właśnie program "Po prostu gotuj", przyrządzając risotto z bakłażanem. Uczeń żądny raczej czekolady z Wedla niż diety odchudzającej, szybko włączył dwójkę, ale tam wróżka Aida wyjaśniała tajniki chiromancji, więc w okamgnieniu wybrał program pierwszy, który przywitał go pełnym wachlarzem reklam.

Zniesmaczony gimnazjalista wybrał tym razem kanał informacyjny TVN 24. Zobaczył salę sejmową, gdzie posłowie debatowali nad poprawką do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomniał sobie przy okazji, że na najbliższą lekcję historii należy wykuć wszystko o Sejmie Czteroletnim, Konstytucji 3 maja i konfederacji targowickiej.

W końcu znużony przeciągającymi się obradami włączył kanał TVN Style, gdzie ogrodnik demonstrował, jak prawidłowo zasadzić wokół domu hortensje, chryzantemy i hiacynty.

W międzyczasie zerknął jeszcze na komercyjny kanał numer pięć. Tam przyprószony siwizną prezenter w ekstrawaganckich ciuchach bombardował publiczność mało wybrednymi żartami.

Półprzytomny uczeń, zmorzony snem po przeszło trzyipółgodzinnym telewizyjnym hula-hoop, popadł w słodką drzemkę, zapominając o nietkniętej rozprawce z hipotezą.

GRATULUJEMY!!!

Uczennice zakwalifikowane do II etapu Międzygimnazjalnego Konkursu Dziennikarskiego:

  1. Anna Madej kl. I F
  2. Anna Nowak kl. III B
  3. Julia Fijałkowska kl. III D
  4. Alicja Sokołowska kl. III D

Uczennice zakwalifikowane do finału  Międzygimnazjalnego Konkursu Dziennikarskiego:

  1.  Anna Nowak kl. III B
  2. Julia Fijałkowska kl. III D
  3. Alicja Sokołowska kl. III D

Międzygimnazjalny Konkurs „Zielinek się zieleni”… . Gwarą opowiadamy o Tradycjach  Świąt Wielkanocnych.

Anna Kowalczyl kl. I E – III miejsce

Osiągnięcia

IV OGÓLNOPOLSKI PIJARSKI

KONKURS GRAMATYCZNY

Spośród 158 gimnazjalistów z całej Polski trzej nasi uczniowie odnieśli następujące sukcesy:

Tytuł LAUREATA zdobyły 2 osoby:

  • Weronika Brylant - kl.IIIe
  • Marcin Wożniak - kl.IIIc

Tytuł FINALISTY zdobył:

  • Michał Pietruszka - kl.IIIf

KONKURS "Poznajemy Ojcowiznę" 

Konkurs organizowany był przez warszawski oddział PTTK. Uczniowie biorący w nim udział przygotowywali album promujący "małą ojczyznę".

Czytaj więcej...

UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO II ETAPU XXIII MIĘDZYGIMNAZJALNEGO KONKURSU TEATRALNEGO

1.Anna Madej kl.1 F

2.Julia Fijałkowska kl. 3 D

3. Alicja Sokołowska kl. 3 D

4. Anna Nowak kl.3 B

 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY SUKCESÓW NA DALSZYCH ETAPACH!