Music is the Key

Dnia 28 kwietnia 2016 roku w VII LO im. Krzysztofa Baczyńskiego odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej ,,Music is the Key”. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klas III – Marysia Żłobecka ( kl. 3E) oraz Oliwia Bukowska (kl. 3G).

Oliwia wykonała utwór Ariany Grande pt. ,,Dangerous Woman”, zdobywając tą piosenką II miejsce. Marysia zaśpiewała piosenkę autorstwa Lany del Rey pt. ,,Born to die”, która okazała się zwycięska.

Opiekunem uczennic był Pan Łukasz Kęska.

Młodym wokalistkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

VII Rajd Pamięci Ofiar Firleja

Dnia 4 kwietnia 2016 roku uczniowie klas 1b, 3c i 3g pod opieką p. Doroty Szarej i p. Renaty Trybuł uczestniczyli w VII Rajdzie Pamięci Firlej organizowanym w 76 rocznicę pierwszych masowych egzekucji na Firleju.

Rajd rozpoczął się o godzinie 9.00 przy pomniku ofiar egzekucji z 1942 roku przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Śniadeckich. Po wysłuchaniu historii tych wydarzeń ,cała grupa wyruszyła wraz z przydzielonym przewodnikiem, w drogę liczącą ok. 10 km na trasie ul. Warszawska – Las Kapturski – Firlej. Jednym z punktów rajdu był cmentarz przy Parafii św. Mikołaja, na którym odwiedziliśmy groby rosyjskich żołnierzy, walczących podczas II wojny światowej. Gdy dotarliśmy do Lasu Kapturskiego , udaliśmy się na miejsce upamiętniające bohaterską śmierć ucznia radomskiej „handlówki” Stanisława Wernera. Po dotarciu na cmentarz komunalny na Firleju o godz. 12.00 przed Pomnikiem Ofiar Firleja rozpoczęły się uroczystości 76 rocznicy pierwszych niemieckich mordów na ludności polskiej. Wzięli w nich udział kombatanci, przedstawiciele różnych instytucji, młodzież i poczty sztandarowe. O zbrodni, jaka została dokonana w tym miejscu, mówili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu, prezentując także program, w którym przedstawili wspomnienia świadków zbrodni, a także śpiewali pieśni. Po uroczystym Apelu Pamięci nastąpiło składanie kwiatów i zapalanie zniczy. Do pierwszej masowej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wtedy 145 chłopów pochodzących ze wsi Gałki, Gielniów oraz Mechlin, którzy udzielili pomocy partyzantom. W maju 1940 roku rozstrzelano około 3500 osób: cywilów, żołnierzy, nauczycieli, partyzantów, rolników, potem było jeszcze wiele egzekucji. Liczba ofiar nie jest dokładnie znana. Według danych, jakie zgromadzili historycy, na Firleju mogło zginąć od kilku do 17 tysięcy ludzi. Jako mieszkańcy Radomia musimy dbać i pamiętać, często o tragicznych losach naszych przodków. To jest nasz moralny obowiązek . Rajd był piękną lekcją historii i patriotyzmu dla uczniów, którzy mieli możliwość poznania tragicznych kart historii naszego miasta. Właśnie poprzez uczestnictwo w takich wydarzeniach, możemy uczyć młode pokolenia patriotyzmu, szacunku do przeszłości i kształtować poczucie tożsamości narodowej.

Filozofowie na start

Jak co roku nasza szkoła bierze udział w odbywającym się pod patronatem Kuratora Mazowieckiego Konkursie Filozoficznym „W drodze ku mądrości”. Jest to już XIII edycja tego elitarnego konkursu.

W wyniku eliminacji szkolnych, które odbyły się 1 grudnia 2015 r., komisja konkursowa zakwalifikowała do kolejnego etapu  aż trzech uczniów z klas trzecich – Huberta  Dębowskiego – 3 E, Antoniego Łukasiewicza – 3 E, Marka Składkowskiego – 3 F.

Gratulujemy i i życzymy dużo radości płynącej z filozofowania w 2016 roku

Maciej Pachucy- Laureatem Konkursu Historycznego!

Uczeń klasy 3G, Maciej Pachucy, co roku dostarcza nam ogromnych emocji.

W ubiegłym roku szkolnym Maciek został Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od Cedyni 972 do Orszy 1514

W bieżącym roku szkolnym uczeń brał udział w konkursie historycznym organizowanym przez Kuratorium Oświaty i ponownie znalazł się w wąskim gronie Laureatów tego konkursu.

Gratulujemy Maćkowi wielkiego sukcesu, pracowitości i pasji historycznej.

Kolejny sukces Maćka

Uczeń kl. IIIG  Maciej Pachucy  znalazł sie wśród zwyciezców etapu  rejonowego Kuratoryjnego Konkursu Historycznego i reprezentował naszą szkołę na kolejnym  etapie  tego konkursu (wojewódzkim). Maciej  kolejny raz  znalazł sie się wśród  najlepszych uczniów na Mazowszu (w ubiegłym roku był laureatem  Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje  oręża polskiego").

Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy!!!

Pierwsze miejsce w konkursie „310 lat Orderu Orła Białego”

Dnia 16.11.2015 roku został rozstrzygnięty konkurs historyczno-plastyczny dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczennica naszej szkoły- Oliwia Figarska, z klasy 1C otrzymała główną nagrodę w kategorii prac plastycznych. Konkurs został zorganizowany przez PG nr 12 przy współpracy z POLSKIM TOWARZYSTWEM BADAŃ nad WIEKIEM OSIEMNASTYM reprezentowanym przez p. prof. dr hab. Urszulę Kosińską z Uniwersytetu Warszawskiego. Polegał on na wiernym odtworzeniu formy ORDERU ORŁA BIAŁEGO w dowolnej technice plastycznej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Koło historyczne na rajdzie

Dnia 01.04.2015r. uczniowie naszej szkoły (członkowie koła historycznego) pod opieką p. Doroty Szarej i p. Marzeny Górskiej uczestniczyli w VII Rajdzie upamiętniającym 75 rocznicę pierwszych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej na Firleju. Pomimo, że pogoda tego dnia nie napawała  optymizmem , padał deszcz, a temperatura nie zachęcała do pieszych wycieczek, uczniowie zgodnie podjęli decyzję o wzięciu udziału w rajdzie.

Na miejsce dotarli o godz. 11.30 i wspólnie z uczniami  innych radomskich szkół wzięli udział  w uroczystościach.


Rajd organizowany był przez Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale Miejskim PTTK im. ks. Jana Wiśniewskiego przy współudziale Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego. Na radomskim cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja spoczywają zwłoki ponad 15 tysięcy osób zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach. Do pierwszej z nich doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala”. Zamordowanych zasypano piachem. W maju 1940 roku rozstrzelano około 3, 5 tysiąca osób – cywilów, żołnierzy, nauczycieli, partyzantów a także rolników, którzy odmawiali przekazywania kontyngentów. Transporty liczyły od kilku do kilkuset osób, choć zdarzyły się również z pojedynczymi ludźmi. Pomimo przemyślanych prób likwidacji dowodów ludobójstwa (w 1943 roku okupanci sprowadzili tutaj specjalne, ruchome krematoria oraz młyny), dzięki naocznym świadkom egzekucji, między innymi  mieszkańcom ukrytym w okolicznych lasach, po wojnie udało się odnaleźć ciała wielu ofiar ludobójstwa, jak również ujawnić niektóre okoliczności zbrodni. 

Rajd był cenną lekcją historii i patriotyzmu. Uczniowie mieli możliwość poznania tragicznych kart historii naszego miasta  w czasie II wojny światowej. Właśnie poprzez uczestnictwo w takich wydarzeniach  możemy uczyć młode pokolenia patriotyzmu, szacunku do przeszłości i kształtować poczucie tożsamości narodowej.

Sukces w konkursie plastycznym

Dnia 31 marca 2015 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w  Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym  "Kartka imieninowa dla Juliusza Śłowackiego lub Św. Kazimierza Jagielińczyka" organizowanym przez ZSO nr 7 w Radomiu.Zadaniem konkursowym było przygotowanie kartki imienonowej oraz napisanie najbardziej oryginalnych życzeń dla solenizantów. Prace wykonane przez uczniów naszej szkoły dominowały na tablicy ekspozycyjnej. Zdobyliśmy wszystkie trzy mkiejsca, a osoby nagrodzone to:

Weronika Rychlik, Julia Molenda, Zuzanna Wójtowicz.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Mamy laureata!

Maciej Pachucy - uczeń kl. II g został laureatem XX edycji Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy".

Jest to ogromny sukces i powód do dumy, że wśród naszych wychowanków mamy takich ambitnych i niezwykle zdolnych uczniów. Konkurencja była duża, a testy na każdym etapie wymagały rozległej wiedzy , ale nasz  Maciej bez przeszkód pokonywał wszystkie etapy. 

Bardzo cieszymy się z Jego sukcesu i serdecznie gratulujemy!!!!!!!!!!!

Wizyta Pani Julii Pitery - Europoseł w naszej szkole

W dniu 20.02.2015 w naszej szkole w ramach projektu edukacyjnego z przedmiotu Wiedza o społeczeństwie przygotowanego przez uczniów kl. III F gościła Pani Europoseł Julia Pitera. Pani Poseł przybliżyła nam funkcjonowanie Unii Europejskiej i Europarlamentarzysty, zachęciła uczniów do zadawania pytań. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem podziękowania za wizytę, które na pewno pozostanie w pamięci młodzieży klas trzecich.